Небезпечні гаджети, смартфони...
Вчені категоричні: маємо захистити дітей від екранів!
Вимога (не пропозиція чи прохання розгляду, а саме категорична вимога!) французьких експертів направлена прямісінько до президента країни Еммануеля Макрона щодо необхідності введення певних заходів на державному рівні, направлених на захист фізичного та ментального здоров’я дітей від руйнівної дії неадекватного віковим особливостям дитячої фізіології та психіки використання екранів. Йдеться, звісно, про телефони, смартфони, планшети тощо.
Група французьких експертів після проведених наукових досліджень, наполягає:
▪️жодних екранів до 3 років!
▪️жодних телефонів до 11 років!
▪️жодних смартфонів до 13 років!
▪️жодних соціальних медіа до 15 років!
У чому «корінь зла» і у чому винні соцмережі?
Щодо шкоди надмірного використання електронних девайсів, медики вже довели зв’язок між ними та такими проблемами, як:
▪️ очевидна шкода зору дитини – від розвитку міопії (короткозорості), спазму акомодації (т.з. хибна короткозорість), до синдрому сухого ока. Останнє, до слова, є доволі підступною патологією, адже, крім дискомфорту (печіння, ріжучий біль тощо), може мати дуже серйозні наслідки – ерозії, перфорацію рогівки, інфекції тощо;
▪️ порушення сну – адже час перед екраном знижує здатність мозку готуватися до сну природним чином;
▪️ризики розвитку низки хронічних захворювань (у т.ч. ожиріння) через мало рухливий спосіб життя;
▪️відсутність прагнення фізичної активності. Тобто дитина воліє посидіти з планшетом замість прогулянки.
Щодо соцмереж, то т.з. етичних – таких, що пропонують контрольований контент, не зловживають особистими даними тощо – вкрай мало! Тож, аби не наражати дітей та підлітків на небезпеку, отримання травматичного досвіду, що може негативно позначитися на їхньому ментальному здоров’ї, ми повинні мати План «В»!
Який план пропонує ВООЗ
Зокрема, Всесвітня організація охорони здоров’я наполягає: щоби зростати здоровими, дітям потрібно менше сидіти й більше рухатися. І хоча гаджети можуть розважати, навчати та займати дітей, надмірне їхнє використання здатне спричинити проблеми. Натомість серед переваг зменшення кількості екранного часу – покращення якості сну, фізичного й психічного здоровʼя та збільшення часу для ігор, дослідження й пізнання світу.
А тому: «Країни повинні розглянути можливість регулювання цифрових пристроїв, таких як смартфони, подібно до тютюнових виробів, щоб боротися з негативним впливом соціальних мереж на психічне здоров’я молодих людей», - наголошує представник Всесвітньої організації охорони здоров’я Наташа Аззопарді Мускат.
Вона пояснює, що зі збільшенням кількості доказів того, що проблемна поведінка в іграх і соціальних мережах зростає серед підлітків у Європі, країни повинні черпати натхнення з інших сфер громадської охорони здоров’я, де законодавство допомогло боротися з потенційно шкідливими звичками, наприклад, законодавство про тютюн, де заходи, включно з віковими обмеженнями, контрольованими цінами та навіть забороненими зонами, спрацювали на регулювання тютюну, тож їх можна взяти як приклад того, як стримувати шкідливе використання смартфонів.
Отже, з огляду на те, що багато українських дітей зараз змушені навчатися в шкодах онлайн й багато часу проводять за комп’ютерами, маємо заохочувати їх фізичної активності й використання гаджетів переважно як інструмент для навчання та отримання інформації, але не як дозвілля!
⁉️Ми, зі свого боку, обіцяємо шукати цікаві поради про те, як саме це робити. Але й ви, будь ласка, діліться своїм досвідом.